o nás a historie

Bývalou továrnu na prýmky nahradil PIVOVAR – RESTAURACE CHALUPNÍK

Miroslav Chalupník, podnikatel z Perštejna, se rozhodl v roce 2008 využít příležitosti a koupil budovu bývalé továrny. Z ní je dnes zbrusu nový pivovar, který ponese nejen jeho jméno, ale také tradici poctivého českého piva. Začala se tak psát nová historie nejen rodiny Chalupníků, ale také Perštejna, vesničky nacházející se v Krušných horách v údolí mezi potoky Malodolský a Hlučný. Obec, ve které žije nad tisíc obyvatel a která se stále rozrůstá, tak nově láká také milovníky zlatavého moku.

První zmínka o Perštejně souvisí s hradem, dříve nazvaným Borschenstein, který pochází z roku 1344. Jeho založení do dnešního dne není zcela objasněno, ale jako zakladatel připadá Boreš z Rýzmburka anebo jeho příbuzní Šumburkové. Dominantu obce tvoří Kostel sv. Vendelína. Stavba byla dokončena roku 1797, ale po druhé světové válce ale kostel začal chátrat. K jeho rekontrukci došlo nakonec díky Zaniklým obcím chomutovského regionu, obci Perštejn a dalším sponzorům. O historii obce si více přečtěte zde: http://www.obec-perstejn.cz/historie-obce/.

V obci se pořádá také řada společenských akcí, o které se nestará pouze zdejší obecní úřad, ale také sdružení Baráčníků v Perštejně. Mezi oblíbené události patří Fichtldechpárty, Svatováclavská jízda do vrchu nebo Perštejnský Masopust. Více se o sdružení dozvíte zde: http://www.baracnici-perstejn.cz/). Zajímavé akce se konají také v okolí Perštejna a v zimních měsících jistě oceníte nedaleko ležící Klínovec a Boží dar. V létě můžete navštívit koupaliště v Perštejně či aquapark v Klášterci nad Ohří. Pokud je Vaším koníčkem sjíždění řeky, neopomeňte vyzkoušet Ohři a jinak sportovně založení jedinci určitě ocení možnost cyklistiky a turistiky. Po sportovním vyžití přijde vhod odpočinek u dobře vychlazeného pivečka v pivovaru Chalupník.

Na jeho místě stál dříve hamr, který roku 1889 koupil Wenzl Weissgerber z Vejprt. Nechal jej zbourat a místo něj spolu s podnikatelem Wingsem postavil továrnu na prýmky, kterou o rok později prodal Ludwigu Breitfeldovi. Ten se s novým domem rychle sžil, továrnu vybavil parním strojem a vodní elektrárnou. Zahájil výrobu nejen nábytkových prýmek, ale také krajek, záclon, kalounů a nití z umělého hedvábí a bavlny. Práci tam tenkrát našlo asi 40 lidí. Z jednatele továrny se Breitfeld vypracoval na bohatého soukromníka a dokonce na starostu Perštejna v letech 1908 – 1918.

V průběhu první světové války došlo k obrovskému poklesu výroby, a když Breitfeld v roce 1920 zemřel, nastoupil do vedení jeho syn. Ten spolu s Breitfeldovým zetěm obnovil výrobu a zaměstnal 120 lidí. Po roce 1945 Breitfeldova rodina opustila Perštejn a do továrny byl dosazen národní správce. O rok později začala fabrice hrozit likvidace. Kolem roku 1950 ale Breitfeldova továrna získala nového majitele, výrobní družstvo Vkus Teplice, které se zabývalo šitím spacích pytlů.

Továrna byla opět na prodej v roce 2008, kdy ji koupil místní podnikatel Miroslav Chalupník, který si splnil svůj sen. Jako milovník zlatavého moku se zde rozhodl vybudovat na vlastní náklady pivovar, který ponese nejen jeho jméno, ale také tradici poctivého českého piva. Rekonstrukce byla velice náročná. Bylo potřeba opravit původní stavbu a dostavět nové prostory pro kuchyň a restauraci. Velkou změnou prošla také venkovní fasáda. V dubnu roku 2013 se zde uvařila první várka piva, což je začátek historie pivovaru Chalupník.

  • ilustrativní obrázek
  • ilustrativní obrázek
  • ilustrativní obrázek
  • ilustrativní obrázek
  • ilustrativní obrázek
  • ilustrativní obrázek
  • ilustrativní obrázek
  • ilustrativní obrázek